79
      Monday
      95 / 71
      Tuesday
      90 / 69
      Wednesday
      88 / 69

      Primary Election Results 2014





      Potter County Judge (FINAL)





      Republicans
      :



      Bill Bandy 1444

      Debra McCartt 1263

      Jeff Poindexter 193

      William Sumerford 722

      Nancy Tanner 3694





      Potter County Court at Law 1






      Jeremy Fowler 3330

      W-W.F. 'Corky' Roberts 3532




      Armstrong Co. Judge





      Republican


      :


      Hugh Reed 347

      Martha Jo Walls Roberts 240


      FINAL





      Armstrong Co. Commissioner Pct. 4





      Republican


      :


      Pat Martin 22

      C.M. Bryant 33

      Bruce Ferguson 88


      FINAL



      Armstrong co. Justice of the Peace


      Dianne Stavenhagen Samaniego 274


      Liz Kendall 195


      Glenda Arney 100




      Runoff










      Castro Co. Judge





      Republican


      :


      Gary Grand 212

      Carroll Gerber 476









      Deaf Smith Co. Judge





      Republican


      :


      Diego Barela 286

      Dennis Detten 527

      Ron Muller 335

      D.J. Wagner 675

      Luis Zamora 166

      Christopher Trusty 66

      Romeo Ramirez 113


      FINAL





      Deaf Smith Co. Treasurer





      Republican


      :


      Paula B. Price 939

      Karen S. Smith 1120


      FINAL





      Deaf Smith Co. Commissioner Pct. 4





      Republican


      :


      Dale Artho 118

      David L. Wagner 181

      Greg Conn 112


      FINAL





      Deaf Smith Co. Justice of the Peace





      Republican


      :


      Karen Foster Boren 1439

      Teresa Sims 665


      FINAL



      Hansford Co. Treasurer





      Republican


      :


      Wanda Wagner 827

      Kayleen Cooper Lyons 140





      Hansford Co. Justice of the Peace





      Republican


      :


      Craig Schumann 214

      Bob Davis 768



      Hutchinson Co. Commissioner Pct.2





      Republican


      :


      Jerry D. Hefner 375

      Gary Keith Middaugh 344



      Ochiltree Co. Commissioner Pct.2





      Republican


      :


      Doug Barnes 67

      Terry Symons 192


      FINAL









      Roberts Co. Judge





      Republican


      :


      Vernon H. Cook 130

      Rick Tennant 139


      FINAL





      Roberts Co. Treasurer





      Republican


      :


      Kim Adcock 161

      Amy Tennant 179


      FINAL







      San Jon Mayor


      Billie Jo Barnes 28


      Darrell Musick 15


      FINAL



      Sherman Co. Commissioner Pct. 4





      Republican


      :


      David Davis 85

      Tommy Asher 75


      FINAL



      Swisher Co. Judge





      Democrat


      :


      Tonya Adams 107

      Harold Keeter 451





      Swisher Co. Commissioner Pct.4





      Republican


      :


      Jeff Matsler 15

      Larry Buske 67





      Swisher Co. Justice of the Peace





      Democrat


      :


      Martin Sanchez 81

      Michell Ramirez 93

      Dorothy Hulsey 387





      Swisher Co. District/County Clerk





      Democrat


      :


      Sheree Britten 98

      C.J. Russell Chasco 194

      Mandy Dempsey 268





      Randall Co. Clerk


      Renee Calhoun 8091

      Tiffany Olsen Pearson 3736



      Tucumcari City Commission


      District 3

      Ruth A Litchfield 96

      Ernest Domniquez Jr. 15

      Edward S. Perea 40


      District 4

      Thomas E. Even 32

      Robert C. Lumpkin 83


      District 5

      John Mihm 172

      Lorenzo P. Emillio 36

      Nitin Bhakta 32

      Wilfredo Gonzalez 1


      Municipal Judge

      Gary Southern 24

      Joe I. Dominguez 99

      Danford J. Cross 9

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER